czwartek, 4 września 2014

Przechowywanie oliwy

Niemniej ważny niż sam wybór dobrej jakości oliwy jest też sposób jej przechowywania., który w pełni pozwoli wykorzystać jej drogocenne właściwości.
Oliwa nie lubi światła oraz ciepła - pod ich wpływem szybko psuje się i jełczeje. Idealnym schowkiem wydaje się być chłodny, ciemny kredens czy też inne zaciemnione miejsce. Ważne, by unikać szafek stojących obok kuchenki.
Oliwę z oliwek można przechowywać w lodówce, aby zachować jak największą świeżość. Może ona wówczas zmętnieć i zagęścić się, ale po przywróceniu do temperatury pokojowej powinna odzyskać swoją klarowność. Ważne jest też, by zawsze dokładnie zamykać pojemnik po użyciu oliwy, a gdy oliwa się skończy dokładnie go umyć.



środa, 3 września 2014

Zalety spożywania oliwy z oliwek

O tym, że oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych tłuszczy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oto lista 10 udowodnionych naukowo zalet "złotego płynu":

1. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL bez negatywnego wpływu na dobry cholesterol HDL . Wystarczą dwie łyżki oliwy dziennie, dodane np. do surówki.

2. Chroni kości przed osteoporozą.

3. Działa dobroczynnie na serce. Podobnie jak niektóre suszone owoce i orzechy zawiera przeciwutleniacze, które hamują proces powstawania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

4. Pomaga kontrolować ciśnienie krwi zarówno skurczowe jak i rozkurczowe.

5. Kontroluje cukrzycę regulując produkcję insuliny, kontroluje poziomy glukozy co pozwala na opóźnienie podawania leków pacjentom dopiero co zdiagnozowanym jako cukrzycy.

6. Pomaga w zwalczaniu raka piersi. Kwas oleinowy wraz z grupą przeciwutleniaczy zawartych w oliwie spowalniają aktywność onkogenów (genów przyczyniających się do przemiany nowotworowej komórek) oraz stymulują obumieranie komórek tworzących guzy w piersi.

7. Zapobiega chorobom naczyń mózgowych . Badania wykonane we Francji wykazały, że u osób często spożywających oliwę z oliwek w sałatkach, potrawach gotowanych czy też dodających ją do podniesienia walorów smakowych jedzenia, ryzyko związane z z chorobami naczyń mózgowych spadło do 41 %.

8. Uśmierza ból. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii wykazały, że jeden ze składników oliwy z oliwek hamuje aktywność enzymów COX (enzymy odpowiedzialne za powstawanie związków chemicznych będących miejscowymi informatorami komórkowymi) podobnie jak czynią to środki farmakologiczne takie jak aspiryna czy też ibuprofen.

9. Opóźnia procesy starzenia. Bogata jest bowiem w polifenole, naturalne antyutleniacze, które zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym takim jak Alzheimer. Aplikowana bezpośrednio na skórę chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników opóźniając tym samym jej starzenie się.

10. Dostarcza witamin E i K. 100 g oliwy z oliwek zapewnia 96 % rekomendowanego przez Dział Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dziennego spożycia witaminy E - ważnego antyutleniacza oraz 50 % zalecanego dziennego spożycia witaminy K, która pomaga zwiększyć gęstość kości i pełni ważną rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera nie pozwalając na uszkadzanie neuronów mózgowych.


źródło: www.aceitedeoliva.com

wtorek, 2 września 2014

Krótka historia drzewka oliwnego

Oliwa z oliwek virgen extra (z pierwszego tłoczenia na zimno) wyciskana jest bezpośrednio z oliwek - owoców drzewa oliwnego. Drzewo oliwne liczy już sobie ponad 6000 lat, a pochodzi z Bliskiego Wschodu. Rozprzestrzeniło się ono poprzez wybrzeża Morza Śródziemnego i dotarło do Andaluzji w VII wieku p.n.e. dzięki Fenicjanom - ludowi, który "specjalizował się" w handlu. Najpierw uprawiano je w Kadyksie, następnie w Sewilli z której to, poprzez rzekę Guadalquivir, dotarło do regionu Estepa. Początkowo miało ono postać dzikiego  krzewu, który był przez lata ulepszany przez ludzi po to, by rodził oliwki i by były one jadalne. Oryginalna nazwa tej rośliny to dzika oliwka ("acebuche"), wiele tysięcy lata temu bardzo powszechna w Andaluzji. Jeszcze dziś można ją znaleźć w niektórych górskich zakątkach.

To Rzymianie sprawili, że uprawa drzewek oliwnych stała się w Andaluzji jedną z głównych gałęzi rolnictwa a oliwa z oliwek zaczęła być znana i doceniana na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Sposób produkcji oraz konsumpcja oliwy stały się powszechne wśród ludzi tamtej epoki i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Okazała się ona być idealnym zamiennikiem tłuszczy zwierzęcych, ale nie tylko. W miarę jak poznawano jej liczne zalety zaczęto ją wykorzystywać jako składnik środków czystości, do oświetlenia, do wyrobu różnego rodzaju maści a także w aktach religijnych jako święty produkt oczyszczający.