sobota, 28 sierpnia 2010

Młyn z XV wieku!

Ten filmik w 3D to rekonstrukcja młynu do produkcji oliwy napędzanego za pomocą wody. Tak funkcjonował on za panowania królowej Izabeli Katolickiej (Isabel Catolica).




A o tym jak w ciągu wieków zmieniał się sposób produkcji oliwy z oliwek możecie poczytać tutaj.

Miłej lektury :-)

wtorek, 24 sierpnia 2010

Oliwa a układ trawienny

Tłuszcz zawarty w oliwkach ma zbawienne działanie na cały układ trawienny i równowagę masy ciała. Oliwa zawiera bowiem dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo łatwo rozkładają się w procesie przemiany materii. Organizm może szybko je wykorzystać, zamiast magazynować w komórkach tłuszczowych. Dostarcza więc dokładnie takiej ilości energii jakiej potrzebuje organizm. Ponadto, oliwa:

- ułatwia przyswajanie witamin A i E,
- pomaga walczyć z nadwagą,
- pobudza trawienie,
- ułatwia wypróżnianie się.

Już w czasach starożytnych rekomendowano jej spożywanie przy zaburzeniach systemu pokarmowego. Współcześnie zostało to poparte szeregiem badań medycznych.

poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Oliwa dla zdrowia i urody

O tym, że oliwa z oliwek jest niezwykle wartościowym produktem dietetycznym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Gdyby zapytać o główne składniki diety śródziemnomorskiej jestem pewna, że pierwsze co przyszłoby Wam na myśl to właśnie oliwa z oliwek. Jej właściwości zdrowotne opisał już w starożytności grecki lekarz Hipokrates, który wskazał ponad 60 zdrowotnych zastosowań tego bezcennego tłuszczu.

W naszych czasach, dzięki nowoczesnym technologiom i nieustannemu postępowi nauki przeprowadzono i nadal przeprowadza się liczne badania mające potwierdzić, bądź też odkryć całkiem nowe właściwości "płynnego złota". Śmiało więc można powiedzieć, że oliwa z oliwek to w połowie produkt spożywczy, a w połowie lekarstwo. Tak więc inwestując w dobrą oliwę z oliwek inwestujemy w nasze zdrowie!

To tyle tytułem bardzo ogólnego wstępu. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się w czym konkretnie pomaga oliwa z oliwek, a także jak pomaga w skuteczny sposób pielęgnować urodę (coś dla Pań :-) zachęcam do odwiedzania bloga.

piątek, 20 sierpnia 2010

Etykiety

Zanim zdecydujecie się na zakup hiszpańskiej oliwy z oliwek zapoznajcie się dokładnie z etykietą na butelce. Znajdziecie tam, a przynajmniej powinniście znaleźć, następujące informacje (w nawiasach oryginalna wersja, dla zakochanych w języku hiszpańskim ;-)

Dokładna nazwa sprzedawanego produktu (Denominacion de venta)
Oliwa z oliwek extra virgen, Oliva virgen, Oliwa z oliwek etc.
Zgodnie z nową normą po nazwie musi znaleźć się krótki tekst opisujący, który dla Oliwy Extra Virgen brzmi:
"Oliwa z oliwek najwyższej jakości otrzymana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą procesów mechanicznych". ("Aceite de Oliva de categoria superior obtenido directamente de aceitunas y solo mediante procedimientos mecanicos").

Nazwa handlowa produktu (Marca comercial del producto)
np. Oleoestepa, Puricon, Estepa Virgen (to moje ulubione :-)

Lista składników (Lista de ingredientes)
muszą znaleźć się na niej wszystkie składniki wchodzące w skład oliwy, w porządku malejącym;
w przypadku Oliwy Extra Virgen takiej listy nie ma, gdyż jedynym składnikiem jest czysty sok z oliwki

Waga netto (Cantidad neta)
w przypadku płynów, jakim niewątpliwie jest oliwa :-) chodzi o objętość płynu, która zależy od opakowania
250 ml, 500 ml, 750 ml, etc.

Tożsamość firmy (Identificacion de la empresa)
pełna nazwa firmy wraz z adresem i nr RSI czyli Przemysłowego Rejestru  Sanitarnego

Warunki przechowywania (Condiciones de conservacion y mantenimiento)
informacja o warunkach w jakich należy przechowywać produkt, żeby zachował wszystkie swoje właściwości; w przypadku Oliwy Extra Virgen  miejsce gdzie przechowywana jest oliwa musi być chłodne, suche i bez dostępu światła

Okres przydatności do spożycia (Fecha de caducidad)
w przypadku oliwy jest to data minimalnej trwałości, gdyż oliwa po upływie tej daty nie szkodzi zdrowiu a jedynie traci niektóre ze swoich cennych właściwości; data ta waha się w granicach od roku do 18 miesięcy od dnia napełnienia butelki bądź puszki oliwą

Seria (Lote)
nr serii opakowania pozwalający odtworzyć historię produktu

Na niektórych oliwach Extra Virgen można znaleźć oznaczenie DOP (Denominacion de Origen Protegida) czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia. Taka oliwa musi spełniać rygorystyczne wymogi określone przez drobiazgowy regulamin, który określa wszystkie etapy produkcji: wybór odmiany drzew oliwnych, metodę tłoczenia, skład końcowej mieszanki, właściwości chemiczne, butelkowanie.
Wszystkie fazy produkcji odbywają się na określonym obszarze geograficznym.

Poniżej przykładowa etykieta w wersji hiszpańskiej



Życzę udanych wyborów przy zakupie!

czwartek, 19 sierpnia 2010

Rodzaje oliwy


Z pewnością nie są Wam obce podstawowe rodzaje oliwy z oliwek. Niemniej jednak warto  w tym miejscu przypomnieć najważniejsze z nich. Są to:

Oliwa z oliwek Virgen Extra

100 % soku z oliwki, najbardziej naturalna z wszystkich oliw, z pierwszego tłoczenia wyłącznie za pomocą procesów mechanicznych lub fizycznych bez jakichkolwiek dodatków. Taka oliwa zawiera wszystkie witaminy i smak owocu oliwki. Spełnia rygorystyczne normy, jej kwasowość nie może przekraczać 0,8%.
Jest to produkt, który w autentyczny sposób chroni nasz organizm. Może występować w postaci filtrowanej lub niefiltrowanej z osadem, który nie ma żadnego wpływu na jej jakość (należy ją jednak szybciej spożyć).

Oliwa z oliwek Virgen

To także 100 % soku z oliwki, choć trochę gorszej jakości niż extra virgen. Jej kwasowość może osiągać 2%, ale nie więcej.

Lampante

Oliwa o kwasowości wyższej niż 2%. Jest to oliwa o niskiej jakości spowodowanej fermentacją owoców oliwki na skutek różnych plag, złego obchodzenia się z owocem itp. Oliwa lampante nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, musi być poddana procesowi rafinacji podczas którego zanika nie tylko nieprzyjemny zapach i smak ale też cenne składniki zdrowotne, m.in. witaminy i polifenole.

Oliwa z oliwek

Jest to mieszanka oliwy rafinowanej z oliwą virgen lub extra virgen.

Orujo

Oliwa uzyskiwana z wytłoczyn oliwek. Resztki oliwek, które pozostały po pierwszym tłoczeniu poddawane są ekstrakcji rozpuszczalnikami a następnie ogrzaniu. Podczas tego procesu oliwa traci smak i zapach, dlatego też wzbogaca się ją oliwą z pierwszego tłoczenia virgen.

Jak czytać etykiety, żeby wiedzieć więcej o oliwie, którą kupujemy? O tym już w następnym poście. Zapraszam!

wtorek, 17 sierpnia 2010

Początki oliwy w Hiszpanii

Zacznijmy więc naszą wspólną przygodę po świecie hiszpańskiej oliwy.
Na samym początku króciuteńko o tym jak drzewko oliwne przywędrowało na Półwysep Iberyjski.
Trudno w to uwierzyć, ale okazuje się, że  w mieście El Garcel, w złożach z epoki neolitu odkryto pestki oliwki!
Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że drzewka oliwne sprowadzili do Hiszpanii Fenicjanie. Było to około roku 1050 p.n.e. Pierwsze z nich pojawiły się w Kadyksie i Sewilli. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ port w Kadyksie oraz zawsze żeglowna rzeka Gwadalkiwir w Sewilli pozwalały Fenicjanom na częste wizyty.
Jednakże to Rzymianie obsadzili Półwysep Iberyjski drzewkami oliwnymi i uczynili  dzisiejszą Hiszpanię jednym z głównych eksporterów oliwy z oliwek.  Gdy Arabowie dotarli na teren dzisiejszej Hiszpanii, a konkretnie Andaluzji, zastali tam wspaniałe drzewa oliwne. Za ich panowania rozpowszechniły się i ulepszyły zarówno techniki uprawy jak i uzyskiwania oliwy. Wraz z Arabami pojawiły się nowe odmiany oraz nowe słowa o arabskich korzeniach, takie jak : aceituna (oliwka), aceite (oliwa), acebuche (dzikie drzewko oliwne). Do dziś największe plantacje drzew oliwnych znajdują się w Andaluzji, szczególnie w prowincjach Jaen, Kordowa i Sewilla.

Obecnie Hiszpania jest krajem posiadającym najwięcej gajów oliwnych (ponad 300 milionów drzew) i największym eksporterem oliwy na świecie. Dlaczego więc tak mało jeszcze wiemy o hiszpańskim cudzie natury?